Головна сторінка

Меню:
Сильвестр яричевський


Яричевський Сильвестр – Біографія

 • Сильвестр Гнатович Яричевський (16 січня 1871, Рогатин - 30 березня 1918, Серет) - український письменник, педагог і громадський діяч Буковини, родом з Рогатина; учитель гімназії у Перемишлі, Коломиї, Кіцмані і з 1909 в Сереті.

  Автор збірок поезій “Пестрі звуки” (1905), оповідань і новел: збірки “На хвилях життя” (1903), “Між терням і цвітом” (1905), також циклу новел “Рогатинські оповідання”, “Вірую”, “З людського муравлиська”, що друкувалися в пресі, зокрема в “Буковині”; драми “Княгиня Любов” (1912), “Лови на ловців” та ін. Статті на педагогічні і літературні теми в українських і німецьких журналах, переклади з польської, словенської, німецької, російської літератур; розвідка проТараса Шевченка “Поет любови і протесту” (1914).

  Автор збірок поезій «Пестрі звуки» (1905), оповідань і новель: збірки «На хвилях життя» (1903), «Між терням і цвітом» (1905), також циклу новель «Рогатинські оповідання», «Вірую», «З людського муравлиська», що появлялися в пресі, зокрема в «Буковині»; драми «Княгиня Любов» (1912), «Лови на ловців» та ін. Ст. на педагогічні і літературні теми в українських і німецьких журналах, переклади з польської, словенської, німецької, російської літератур; розвідка про Тараса Шевченка «Поет любови і протесту» (1914). Твори Яричевського у двох томах перевидано в Букарешті (1978) за редакцією М.

  Твори Яричевського у двох томах перевидано в Бухаресті (1978) за редакцією М. Ласло-Куцюк.

  Народився 16 січня 1871 року у містечку Рогатині (нинішня Івано-Франківщина) у родині кравця. Після закінчення початкової школи навчався в Бережанськійгімназії, де разом із Богданом Лепким заснував літературно-мистецький гурток, девізом якого були слова Й. Гете “Більше світла!”. 1891 року він почав друкувати в газетах і журналах свої поезії, вступив на філософський факультет Львівського університету, познайомився з Іваном Франком та Михайлом Павликом і став членом очолюваної ними радикальної партії. Бажаючи опанувати слов’янські мови, поет переходить до Віденського університету, де слухає лекції видатного вченого-славіста Ватрослава Ягича.

  Найсильнішим виявився Яричевський у тій частині поетичної творчості, де він опирався на власний життєвий досвід, на свої спостереження і узагальнення з приводу знаменних явищ своєї доби. Але найціннішими в поетичному доробку Яричевського є його балади, які тісно пов’язані з традицією романтичної в українській, польській та німецькій літературах. До примітних творів Яричевського належать його поеми у прозі, які почали появлятись у часописах з 1896 року. Письменнику навіть пощастило видати цикл таким поем окремою збіркою під заголовком “Серце мовить”. А перше оповідання “В гарячці” з’явилося у 1892 році.

  У Відні С. Яричевський розгортає активну творчу роботу - пише багато поезій, нарисів, оповідань, а також статей про мистецьке життя столиці. Велике значення для нього має дружба з Марком Черемшиною, Мелетієм Кічурою, листування з Осипом Маковеєм.

  Буковинський поет та письменник Сильвестр Яричевський - 06.10.2008 р. (2008-11-20) Останнє оновлення: 2008-11-26 22:22 EET
  Print
  Сьогоднішня рубрика присвячена одному з молодших сучасників Великого Каменяра - Сильвестра Яричевського. Постать цього поета й письменника, про якого знаємо так мало, особливо цікава для нас, оскільки останні роки його життя пройшли на Південній Буковині. Він був професором в Серетській Гімназії (в Сучавському повіті на півночі Румунії ), директором чоловічої української школи і навіть бургомістром (тобто мером) цього міста. Його пам'ять жива до тепер, бо в тих околицях ще живуть його нащадки (його молодша дочка, 95-тирічна Ольга, та два його онуки).

  Під час навчання брав участь у виданні альманаху “Січ”, друкував свої поезії в газеті “Буковина”, в журналах “дзвінок”, “Зоря”, “Комар”, “Науково-літературний вісник” та ін.

  Після закінчення Віденського університету С. Яричевський отримує посаду викладача української мови і літератури в Перемишлянській гімназії, де пропрацював десять місяців.

  Бухарестське видавництво “Критеріон”, автор, до речі, численних корисних ініцятив у плані пропагування української літератури, кілька десятиліть тому, а саме у 1977 році, запропонувало читачам української літератури в Румунії цікаву та якусь несподівану зустріч з літературною спадщиною Сильвестра Яричевського. “Спадщина“ - незважаючи на претензійне звучання цього слова, бо редактор й упорядник двотомника, який охоплює лірику, поеми і балади, байки, переклади, поеми в прозі, новели, драматургію, статті та листування, др. Магдалена Ласло-Куцюк внесла сюди все найкраще з творчості Яричевського.

  З Перемишля С. Яричевський переїздить до Коломийської гімназії. Йому важко було там працювати, бо вчителі, на чолі з директором поширювали антиукраїнські настрої, а це викликало бурхливу реакцію поета. директор звільнив з посади неспокійного викладача.

  Невдовзі С. Яричевський перебирається до Чернівців, де працює якийсь час у газеті “Буковина”, а восени 1904 року влаштовується викладачем у Кіцманській гімназії.

  Народився Сильвестр Яричевський 16 січня 1871 році у містечку Рогатин у Галичині та помер на лише 47-му році життя, 30-го березня 1918 року. Похований у місті Сереті, Сучавського повіту (північний-схід Румунії). Доля літературної спадщини Яричевського була не дуже щасливою. Багато з того, що він написав в останні роки свого життя, залишилось нанедрукованим внаслідок обставин війни. За багатством творів найбільше місце у творчій спадщині Яричевського займає лірика. Це твори в яких поет уболіває за долю рідного краю, кличе народ до нового життя. Спробував свої сили поет і у філософській ліриці.

  У Кіцмані з притаманною йому енергією С. Яричевський розгортає педагогічну, громадсько-культурну і творчу діяльність. Він керує хором товариства “Боян”, організовує в селах Кіцманщини товариства “Січ”, приятелює з письменницею Костянтиною Малицькою.
  Треба сказати, що в літературознавчих працях інформації про нього занадто скупі. Дві радянські антології 50-тих років публікують чотири його вірші та два оповідання. Кілька принагідних нотаток у газетах та журналах. І стільки…. Тому у своїй солідній, обґрунтованій вступній статті Магдалена Ласло-Куцюк зобов’язана, щоб не сказати примушена, все відбудовувати. І робить це в досить несприятливих умовах. При браку необхідних допоміжних даних, логічно ї дуже вдало вона переплітає існуючі інформації з припущеннями. Відбудовує біографію письменника і біографію творчості, його життєвий та творчий шляхи, відбудовує роки його ідеологічного, естетичного та художнього формування і культурно-суспільну атмосферу, в якій жив і творив Яричевський. Таким чином постать письменника поступово й переконливо “складається”, ”збирається” з біографічних довідок та вражень сучасників, з рідкісних відгуків критики і особистих зауважень та суджень авторки.

  Сильвестр Яричевський працював у Кіцманській гімназії лише два роки. Бо її керівництво та цісарські функціонери дійшли висновку, що письменник негативно впливає на учнів, дає їм хибну політичну орієнтацію, і звільнили його з посади. Поет знову стає безробітним, але залишається у Кіцмані, де інтенсивно працює над своїми творами.

  Аж 1909 року письменник з гіркою бідою отримує посаду викладача в гімназії південнобуковинського містечка Серет. Через кілька років мешканці містечка обирають його своїм бургомістром.

  Поет описує батька з сином, які скачуть на коні через ліс вздовж по Рейну пізньої зимової вечірньої пори. Синові здається, що його вабить до себе вільганий король; батько ж пояснює йому, що це все йому ввижається. В кінці син кричить про те, що лісовий цар нагнав його. Коли вони нарешті приїжджають додому, батько виявляє, що дитина мертва.Балада кілька разів перекладалася на російську мову. Найбільш відомі російські переклади Василя Жуковського і Афанасія Фета. Мотив твори запозичений з датської легенди Ellerkonge, перекладеної на німецьку мову Йоганном Готфрідом Гердером, в його версії фігура злого духа називається вільхові Королем, Королем вільха, або ж - Король ельфів. У німецькій мові вільха (нім. Die Erle) і ельф (нім. Die Elfe) схожі в написанні, в зв'язку з чим і могла виникнути помилка.

  Водночас він стає і директором гімназії.

  Помер письменник 30 березня 1918 року в Сереті, де й похований.

  Творчість

  Сильвестр Яричевський працював в українській літературі майже чверть століття і залишив після себе низку яскравих художніх творів та світле ім’я культурного діяча-патріота.

  Ще під час навчання у Відні він зблизився зі словенською літературною молоддю, заприятелював з поетом Антоном Ашкерцом, глибоко вивчив творчість Франца Прешерна, переклав низку його поезій і написав літературно-критичний нарис про великого словенця.

  Громади, місцева влада та експерти додають останні штрихи до нової карти області в її нинішніх межах. Побоюються помилитися: а раптом «перекроять» так, що очікуваного ефекту не буде? Головне завдання реформи — полегшити життя кожної конкретної людини. Які ж проблеми викликають у цих процесах найбільше занепокоєння? Про це «УК» спілкувався з експертами за «круглим столом» на Рівненщині.

  Вже пізніше, в період роботи в Перемишлі, С. Яричевський видав нарис “Франц Прешерн - найбільший словенський поет” і п’єсу-феєрію “Небесні співці”, присвячену Тарасові Шевченку з нагоди 40-річчя від дня його смерті.

  Коротке перебування письменника в Коломиї позитивно позначилося на його творчості.

  Миколаївська область — серед лідерів у країні за кількістю захворювань на вірусні гепатити. Найбільшу загрозу для життя становить гепатит С, перебіг якого у більшості випадків відбувається без симптомів і здатен маскуватися під різні хвороби. За оцінками ВОО­З понад два мільйони наших громадян хворіють на гепатит С. Тоді як офіційна статистика свідчить лише про 48 369 зареєстрованих випадків. Брак масового тестування та надійної системи епідеміологічного нагляду не дає змоги визначити справжній рівень захворюваності.

  У 1903 році він видав там збірку поезій у прозі “Серце мовить”.

  Продуктивним у творчості письменника також був період після звільнення з роботи у Кіцманській гімназії. С. Яричевський видає збірку новел “Між терням і цвітом” (1905), поетичні книги “Пестрі звуки” (1904), “Ангел-убійник” (1908), драматичні твори “Горемир” (1906), “Січ іде” (1907).

  Під час проживання в Сереті С. Яричевський пише і видає драматичні твори “Княгиня Любов” (1912), “Початок кінця” (1913), готує до видання нову збірку віршів. Крім того, видає німецькою мовою працю про роль і значення мистецтва та естетики у вихованні учнів середньої школи.

  Протягом усього життя Яричевського приваблювала могутня постать Т. Шевченка, про якого він друкує в чернівецькій газеті “Народний голос” 1911 року статті “Поклін столиці Буковини безсмертному Кобзареві” і “1861 - 1911 на Україні”, у яких веде мову про геніального поета як виразника прагнень нашого народу до визволення з чужоземної неволі. З нагоди сторіччя від дня народження Т. Шевченка виступає перед населенням з доповіддю, у якій висвітлює його життєво-творчий шлях. Того ж року видає доповідь німецькою мовою під заголовком “Поет любові і протесту”. Ця праця була значним внеском у справу популяризації нашого генія серед інших народів.

  Широка і вельми різноманітна перекладацька діяльність С. Яричевського. Він був добрим знавцем іноземних мов і прагнув збагатити українського читача творчими надбаннями письменників інших країн.

  На ці та інші запитання наших читачів під час «прямої лінії» «УК» відповідала начальник відділу реєстрації, надання матеріального забезпечення Державного центру зайнятості України Любов БЕРШАДСЬКА.

  У поезіях, новелах, оповіданнях та нарисах С. Яричевський малює життя різних соціальних груп, простих людей різних національностей, збідніле селянство, доведене іноземними можновладцями до розпачу, міських робітників, які живуть у жахливих умовах і вмирають просто на вулиці.

  Біографія Сильвестра Яричевського типова для демократичної інтелігенції доби, людей, які, за словами Франка ціною великих зусиль “видрапались на висоту, де видно світло, де пахне воля, де ясніють вселюдські ідеали“.

  В окремих творах С. Яричевський торкається трагічної долі українського письменника в суспільстві, яким управляють ненаситні загарбники українських земель.

  У 1978 році в Бухаресті вийшов двотомник творів С. Яричевського (упорядкування, вступна стаття і примітки Магдалини Ласло-Куцюк). П’єса письменника “Лови на ловців” у 90-ті роки з успіхом ішла на сцені Чернівецького українського музично-драматичного театру ім. О. Кобилянської.

  Бібліографія творів

  Збірка поезій у прозі “Серце мовить” (1903) Поетична книга “Пестрі звуки” (1904) Збірка новел “Між терням і цвітом” (1905) драма “Горемир” (1906) драма “Січ іде” (1907) Поетична книга “Ангел-убійник” (1908) драма “Княгиня Любов” (1912) драма “Початок кінця” (1913)

  Related posts:

  1. Біографія Олени Журливої Олена ЖУРЛИВА Котова Олена Костівна (літературний псевдонім - Олена Журлива) народилася 24 червня 1898 року в м. Сміла на Черкащині в багатодітній сім’ї сільського вчителя.
 • Закінчивши початкову школу, екстерном склала...
 • Біографія Мечислава Гаска Мечислав ГАСКО Гаско Мечислав Едмундович народився 27 січня 1907 року в Луцьку в сім’ї службовця. На початку 20-х років, коли Волинь опинилася під владою шляхетської Польщі, брав участь у революційному.
  Українців по праву можна назвати нацією гурманів. Адже ми любимо смачно поїсти. Тому ріст цін на продукти псує настрій багатьом. Цифри на цінниках змінюються майже щодня. З огляду на вартість курятини складається враження, що сама курка бере участь у якихось перегонах. Бо як інакше виправдати вартість курячого філе, яке вже здолало поріг у 100 гривень. Звісно, хто шукає, той знайде дешевше. Щоправда, багато зекономити не вдасться. Вартість овочів теж не тішить. Як надалі змінюватиметься ситуація навколо цін на продукти харчування, дізнавався «Урядовий кур’єр».

  ..
 • Крищенко Вадим - Біографія Вадим дмитрович Крищенко (народився 1 квітня 1935 року, Житомир) - український поет-пісняр. Заслужений діяч мистецтв України. Автор понад 30 поетичних збірок, понад 300 пісень. Дитинство минуло на берегах річки Хомори.
  Рік, що минає, усім нам запам’ятається надто складним через неоголошену війну з Росією. Однак і в цих умовах реформи, на які покладали надії українці, почали здійснюватися. Напевно, не так швидко, як того усім хотілося, не так якісно, як вбачається критикам- кептикам, але вони йдуть, і зміни добре помітні. Попри шалений опірроками виплеканої державно-корупційної системи з минулого, п’ятої колони, амбіцій політиків владна зв’язка Президент — Верховна Рада — Уряд показує непогані результати.

  ..
 • Масенко Терень - Біографія Терень (Терентій) Германович Масенко народився 10 листопада 1903 року в селі Глодоси на Кіровоградщині у незаможній селянській родині. В автобіографічному вірші “Родословна” герой говорить, що його прадід був кріпаком, діда...
 • Віктор Забіла - Біографія Віктор Миколайович Забіла (1808 - листопад 1869) - український поет-романтик. Забіла Віктор Миколайович (крипт - Ол-др.) - український поет. Народився 1808р. на хуторі Кукуріківщина, тепер с. Забілівщина Борзнянського р-ну Чернігівської...
 • Малишко Андрій - Біографія Андрій Самійлович Малишко народився 14 листопада в Обухові (нині місто Київської області) в сім’ї шевця. Старший брат Андрія - Петро Малишко - став своєрідним народним месником - Робін Гудом, який...
 • Гуменюк Надія - Біографія Надія Павлівна Гуменюк народилася 2 січня 1950 року в селі Онацьківці Полонського району Хмельницької області. Поетеса, прозаїк, публіцист. Закінчила Хмельницьке педагогічне училище (1970) та факультет журналістики Львівського державного університету імені...
 • Малик Володимир - Біографія Володимир Кирилович Малик (справжнє прізвище - Сиченко) народився 21 лютого 1921 року в селі Новосілки Макарівського району на Київщині в селянській родині. В сусідньому селі Ясногородці закінчив середню школу, а...
 • Біографія Павла Грабовського ПАВЛО ГРАБОВСЬКИЙ (1864 - 1902) Павло Арсенович Грабовський народився 11 вересня 1864р. у с. Пушкарне на Харківщині в бідній сім’ї паламаря. Вчився в Охтирській бурсі (1874 - 1879) та Харківській...
 • Влизько Олекса - Біографія Влизько Олекса Федорович народився 17 лютого 1908 року на станції Боровйонка Крестецького повіту Новгородської губернії, де його батько служив дяком, псаломщиком. Там і почав навчання, а продовжив його на батьківщині...
 • Шевчук Валерій - Біографія Валерій Олександрович Шевчук (20 серпня 1939, Житомир) - український письменник-шістдесятник, майстер психологічної і готичної прози, автор низки літературознавчих та публіцистичних праць, інтерпретатор українського літературного бароко. Валерій Шевчук народився 20 серпня.
  До сих пір не вирішено спір з приводу назви балади. Невідомо, чи знав Гете про помилку Гердера, або ж схилявся до народних знань, пов'язаних з болотними землями, зарослими вільхою і вербою. Її повинні були населяти духи, які використовують свою смертоносну силу на людях. Багато чутки і забобони були пов'язані з болотами, але так само і з вільхою, яка після розтину червоніє, немов стікає кров'ю. У данському і німецькому фольклорі фігура Короля Ельфів асоціюється зі смертю. Ця істота нібито приходить до вмираючим людям.

  ..
 • Стус Василь - Біографія Василь Семенович Стус (6 січня 1938, село Рахнівка Гайсинського району Вінницької області - 4 вересня 1985, табір ВС-389/36-1 біля села Кучино, Пермської області) - український поет, перекладач, прозаїк, літературознавець, правозахисник....
 • Іван Багряний - Біографія Становлення Народився 19 вересня (2 жовтня) 1907 року в селі Куземині в сім’ї муляра Павла Петровича Лозов’яги. Мати майбутнього письменника - Євдокія Іванівна Кривуша - походила із заможного селянського роду...
 • Біографія Микити Шаповала ШАПОВАЛ (СРІБЛЯНСЬКИЙ) МИКИТА ЮХИМОВИЧ 1882 (806) - 1932 (25.11) МИКИТА ШАПОВАЛ-ВЕЛЕТЕНЬ ІЗ ДОНБАСУ Уривки із літературно-краєзначої праці В. Т. Терещенка РОДИНА Народився Микита другим сином у Юхима і Наталії Шаповалів....
 • Біографія Василя Земляка Василь Земляк (1923 - 1977) Творчість Василя Земляка практично з перших його серйозних кроків у літературі привернула до себе увагу, а після появи “Лебединої зграї” (перша публікація: Дніпро 1971. №№...
 • Алігєрі Данте Біографія ДАНТЕ АЛІГЄРІ (1265-1321) Видатний італійський поет, велетенська постать якого, за висловом Ф. Енгельса, визначає кінець феодального середньовіччя і початок сучасної капіталістичної ери.
  Економічний ефект для аграрного сектору від запровадження нової системи підтримки можна буде визначити лише за підсумками року, проте вперше за останні п’ять років обсяги виробництва молока, яєць і реалізація на забій худоби й птиці у живій масі за січень — червень 2017 року не зменшилися порівняно з аналогічним торішнім періодом.

  В історію світової літератури він увійшов як “останній...
 • Короткий життєпис Олекси Влизька Влизько Олекса Федорович народився 17 лютого 1908 року в с. Коростень на Новгородщині в сім’ї дрібного службовця. 1917 року родина переїхала на батьківщину діда в Сингаївку Звенигородського повіту (Черкащина). Закінчив...
 • Остап Вишня - Біографія (СКОРОЧЕНО) Остап Вишня Справжнє ім’я - Павло Михайлович Губенко (1889-1956) Народився 13 листопада 1889р. у с. Грунь “У мене не було жодного сумніву, що я народився, хоч і під час мого...
  • Для підготовки матеріалу були використані наступні веб-сторінки:
  • 1. ukr-lit.com/yarichevskij-silvestr-biografiya/
  • 9.1%
  • 2. ukurier.gov.ua/uk/articles/viznanij-i-nezabutij-silvestr-yarichevskij/
  • 10.2%
  • 3. www.uatvory.ru/2017/08/tvir-na-temy-istoriya-nausannia-baladu-vilshanuy-korol-yohann-volfgang-gete.html
  • 3%
  • 4. old.rri.ro/arh-art.shtml?lang=12&sec=444&art=16645
  • 6.2%
   Графічні матеріали
  • картинка 1: old.rri.ro/images-def/print.png
  • картинка 2: old.rri.ro/image-db/200811201644-s.ya2m.jpg
  • картинка 3: old.rri.ro/image-db/200811201658-scan0003.jpg
  © 2019