Головна сторінка

Меню:
Бевзенко сергій георгійович

Кубрак сергій михайлович

Сергій єсенін

Сергій іванов блогер

Сергій бабкін

Сергій безруков

Сергій бобак

Сергій жадан

Сергій зімін

Сергій ківалов

Сергій плачинда

Сергій руденко

Сергій саїв

Сергій ухачевський

Сергій шишкін

Сергій шишко

Сергій ющак


Плачинда Сергій Петрович

Народився 18 червня 1928 р. на хуторі Шевченкове Новоархангельського району Кіровоградської області в родині селянина.

Сергій Плачинда ще в ранньому дитинстві пережив голодомор 33-го року та нацистську окупацію.
Слова виявилися пророчими: у квітні 1986 року Плачинда як голова творчого об’єднання публіцистів Спілки письменників УРСР провів перший вечір, присвячений пам’яті жертв Голодомору 33-го, на якому було прийнято звернення до генсека ЦК КПРС Михайла Горбачова з вимогою зняти табу з теми Голодомору. Не довіряючи пошті, Плачинда особисто їде з цим зверненням до Москви і добивається аудієнції в помічниці Горбачова з українських питань. Другого дня у квартирі Плачинди пролунав дзвінок із ЦК, і письменнику, який щойно переступив поріг помешкання, повідомили, що Горбачов прочитав звернення і поставив на ньому резолюцію: «Печатать всё о голоде 1933 года в Украине». У 1991 році у видавництві «Радянський письменник» побачила світ книга-меморіал «33-й — Голод» — упорядковані Володимиром Маняком спогади свідків трагедії.

Після війни працював токарем у радгоспі. Ще навчаючись у школі, писав статті до Кіровоградської районної газети.

У 1953р. закінчив філологічний факультет Київського державного університету, а потім - аспірантуру при Інституті літератури ім. Т. Г. Шевченка АН УРСР, де й надалі працював науковим співробітником.

У 1953 році закінчив філологічний факультет Київського державного університету, потім аспірантуру при Інституті літератури ім. Т. Г. Шевченка АН УРСР, де надалі працював науковим співробітником. Його перу належать літературознавчі монографії «Композиція і характери в новелах Ю. Яновського» (1957), «Майстерність Ю. Яновського» (1969) та перша в постсталінській Україні книга про О. Довженка «Олександр Довженко» (1964). С. Плачинда також вперше опублікував невідомі «Щоденники» О. Довженка. У 1960 році за ініціативою М. Шамоти звільнений з роботи «за український націоналізм».

Його перу належать літературознавчі монографії "Композиція і характери в новелах Ю. Яновського"(1957р), "Майстерність Ю. Яновського"(1969р) та книга “Олександр Довженко. Життя і творчість” (1964р). Плачинда вперше видав доти невідомі "Щоденники" О. Довженка. 1960 р. за ініціативою М. Шамоти звільнений з роботи "за український націоналізм".

З 1948 р. працював у республіканських газетах та журналах, друкуючи нариси й оповідання. В 1959 році вийшли в світ його книжка оповідань та нарисів «Кам'яна веселка» і повість “Таня Соломаха”.

З 1948 року співпрацював із республіканськими газетами та журналами, друкуючи нариси й оповідання. В 1959 році вийшли у світ його книжка оповідань та нарисів «Кам’яна веселка» і повість «Таня Соломаха». Сергію Плачинді належить книжка-нарис «Брати Місяця» (1959) про українського конструктора космічних кораблів Ю. Кондратюка-Шаргея.

Плачинді також належать книжка-нарис “Брати Місяця” (1959) про діяльність геніального українського конструктора космічних кораблів Ю. Кондратюка-Шаргея.

1968 р. побачила світ книга історичних повістей "Неопалима купина", яка згодом була вилучена з бібліотек і продажу за "націоналістичний ухил".

Брав активну участь у діяльності Народного Руху України.

Засновник і перший голова Української селянської демократичної партії.
Брав активну участь у діяльності Народного Руху України. У 1989 р. ініціював створення Української селянської демократичної партії, був її засновником і одним з перших співголів. У 1990 р. у зверненні до Великої Ради УСелДП С.Плачинда запропонував, щоб Верховна Рада Української РСР стала ініціатором скликання у м. Києві з’їзду союзних і автономних республік, автономних областей і національних округів, на якому б було скасовано уряд СРСР, утворено конфедерацію вільних незалежних держав та укладено Договір про устрій «Конфедерації ста держав». Цю ідею С. Плачинда відстоював й на установчому з’їзді УСелДП. Виступав за побудову «українського народного капіталізму» та вважав, що «сучасний український націоналізм має стати державною ідеологією». З квітня 1994 р. - почесний голова УСелДП.

Працював у редакції “Літературної України”, у видавництві “Молодь”, старшим науковим співробітником Національного науково-дослідного інституту українознавства. Досліджував праісторію та найдавнішу міфологію України.

Плачинда С. П. Міфи і легенди давньої України / С. П. Плачинда ; худож. оформ. С. В. Танадайчука. - К. : Спалах ЛТД, 1997. - 176 с. : ілюстр.

Плачинда - автор повістей “Синьоока сестра” (1962), “Де лани широкополі” (1963), “Дума про людину” (1974), “Взяти на себе” (1981), книжок нарисів “Кам'яна веселка”, “Степові не вгомони” (1962), “Там, де тихая Вись” (1977), “Хліб і совість”; публіцистичних роздумів “Куди йдемо?” (1989); книжки казок для дітей “Мандрівець із Піщаної Галявки” (1967), книги історичних повістей “Київські фрески” (1982), "Козаки в Дюнкерку"(2003), "Козак - душа правдивая" (2004); книжок повістей та документальних оповідань “Ніч перед стартом” (1971); романів “Степова сага” (1977), “Шуга” (1986) і біографічних ромів “Олександр Довженко” (1980), “Юрій Яновський” (1986), “Ревучий” (1938), “Балада про степовика” (1987). Упорядник книги “Довженко і світ.

У 1953 р. закінчив філологічний факультет КДУ ім. Т.Г.Шевченка, а потім аспірантуру при Інституті літератури ім. Т.Г.Шевченка АН УРСР, працював науковим співробітником. Автор літературознавчих монографій «Композиція і характери в новелах Ю.Яновського» (1957 р.), «Майстерність Ю.Яновського» (1969 р.) та першої у постсталінській Україні книги про О.Довженка (1964 р.). Перший публікатор доти невідомих «Щоденників» О.Довженка.

Творчість Довженка в контексті світової культури” (1984), укладач “Словника давньоукраїнської міфології” (1993).

C.Плачинда - автор монографічно-пошукових книг "Міфи і легенди Давньої України" (2006), "Лебедія. Як і коли виникла Україна" (2005), "Як українські міфи по світу розійшлися" (2009) (згідно з якими історія українського народу починається від часів Мізинської стоянки - XX-XVтисдо н. е.).

Плачинда прожив у шлюбі з дружиною Ніною Василівною 59 років.

Кілька років тому Сергій Петрович оселився з дружиною на Черкащині, в селі з соковитою назвою Кантакузівка. Там він і знайшов свій останній спочинок. Лишилися незавершеними романи про Юрія Яновського та Олександра Довженка (свого часу вони побачили світ дуже цензурованими, і Плачинда мріяв відтворити свій початковий задум). Цікаво було б зазирнути до його архіву, де мають бути унікальні свідчення епохи, раритетні документи (Сергій Петрович спілкувався з багатьма письменниками, зберігав їхні твори, листи), думки і прагнення неординарної людини. Віриться, що певна частинка того огрому спогадів про час і про особистостей, який він носив у собі, лишилася десь на папері. І хто знає, може, знайдеться на них свій Михайло Іллєнко чи Олесь Янчук, щоб зняти кіноепопею про долю однієї людини і цілого народу. І ця епопея буде вражаючою.

Виховали троє дітей.

Помер Сергій Петрович Плачинда 8 вересня 2013 року у Києві. Похований у селі Кантакузівка Черкаської області.


Бібліографія

Плачинда, Сергій Петрович. Олександр Довженко. Життя і творчість / Сергій Плачинда.

У 1968 році опублікована книга історичних повістей «Неопалима купина» (художньо осмислюються постаті Роксолани, Галшки Гулевичівни, Артема Веделя, Максима Березовського, Теофана Прокоповича), яка згодом була вилучена з бібліотек і продажу за «націоналістичний ухил».

- К.: Рад. письменник, 1964. - 319 с.: портр. - Бібліогр. с. 314-318.

Плачинда, Сергій. Творець [Текст] /Сергій Плачинда. - Пітсбург; Торонто: Українська Народна Помічь, 1970. - 15 с. - (Сер "Імена славних, незабутніх")

Плачинда, Сергій Петрович. Ніч перед стартом: повісті, докум.

УкрЛіб — скорочення від Ukrainian Library (українська бібліотека). Метою створення цього сайту було зробити українську літературу доступною для всіх, хто бажає її читати.

оповідання /Сергій Плачинда. - К.: Радянський письменник, 1971. - 261,[2] с.: іл.

Плачинда , Сергій Стежками чарівного краю [Текст] /Сергій Плачинда// Календар-альманах Нового Шляху . - 1972. - С. 129-132

Плачинда, Сергій Петрович Взяти на себе.

З 1948 р. співробітничав з республіканськими газетами та журналами, друкуючи нариси й оповідання. У 1959 р. вийшла у світ його книжка оповідань та нарисів «Кам’яна веселка» і повість «Таня Соломаха». 1968 р. побачила світ книга історичних повістей «Неопалима купина», яка згодом була вилучена з бібліотек і продажу за «націоналістичний ухил». З 1960 р. - член Спілки письменників України.

..: Завод. Повість /Сергій Плачинда,. - К.: Дніпро, 1981. - 254 с. - (Сер "Наш сучасник").

Плачинда, Сергій Петрович. Київські фрески: повісті, оповідання [] / Сергій Плачинда. - К.: Молодь, 1982. - 308,[4] с.

Плачинда, Сергій Петрович. Ніч перед стартом: Повість, роман / Сергій Плачинда,.

Про все це знали тільки найближчі друзі. А серед широкого загалу Сергій Плачинда був передусім автором творів, які порушували проблему української ідентичності, згадували про замовчуваних тоді героїв українського духу (Івана Сірка, Галшку Гулевичівну). Вони, як і пізніший «Словник української міфології», зверталися до чогось справдешнього й сокровенного в українській душі. «Неопалима купина», «Київські фрески», «Україна в небезпеці», «Козаки у Дюнкерку», «Лебедія. Коли і як виникла Україна», «Як українські міфи по світу розійшлися» стали справжніми бестселерами. Хоча гонорарів за це автор практично не бачив.

- К.: Днiпро, 1982. - 352 с.; 22 см.

Плачинда, Сергій Петрович Хліб і совість [Текст]: Етич. роздуми, оповіді, публіцистика / Сергій Плачинда; Авт. передм. В.В. Юрчишин. - К.: Рад. письменник, 1983. - 228 с.

Плачинда, Сергей Петрович Сеятель [Текст]: Роман-эссе [об А. П. Довженко] /Сергей Плачинда ; Авториз.

Плачинда Сергій // Дивосвіт «Веселки» : антол. л-ри для дітей та юнацтва : у 3 т. Т. 2 : Українська література / упоряд. Б. Й. Чайковський. - К., 2005. - С. 651-655.

пер. с укр. В. Золотухина. - М.: Сов. писатель, 1986. - 358,[2] с.,: [8] л. ил. ; 21 см.

Плачинда, Сергій Петрович Шугаї [Текст]: Роман / Сергій Плачинда; Худ. Т. Т. Кузнецова, В. А. Кузнецов. - К.: Рад. письменник, 1986. - 255 с. : іл.

Плачинда, Сергій Петрович Балада про Степовика [Текст]: Повісті, роман-есе /Сергій Плачинда.

Йому судилося довге і плідне життя, хоча Баба з косою не раз стояла в нього за плечима. Вперше він дивом уникнув смерті у страшному 33-му, коли їх, спухлих і змучених голодом сільських хлопчаків із хутора Шевченко на Кіровоградщині, зібрали в «ясла» — державний дитячий садок. Тоді йому врятувала життя затятість і твердість характеру — образившись на кухарку Кащиху, він не став їсти борщ із кропиви, який насипали дітям. Та картина до смерті стояла перед очима: за кілька хвилин після трапези діти дико закричали і повалилися на землю. Не вижив ніхто. Уже коли став журналістом і писав матеріал про одного хірурга, то запитав тихенько (вголос про це тоді не говорили), що могло статися? «Той відповів, що від тривалого голоду їхні кишечки стали тоненькими, як цигарковий папір. А коли почали їсти той суп із кропиви, вона, як каміння, роздирала їхні нутрощі. Це страшна смерть. Каже: ви не їли, тому й урятувалися», — розповідав пізніше Сергій Петрович. Із усього хутора з дітей живими лишилися тільки він та ще сусідська дівчинка Оленка.

- К.: Дніпро, 1987. - 585,[2] с.: портр ; 20 см. - Бібліогр. в прим.: с. 582-586.

Плачинда, Сергій. Україна в небезпеці [] / Сергій Плачинда. - Аделаїда ; Сідней: Книга, 1991. - 79,[1] с.

Плачинда, Сергій Петрович. Неопалима купина [Текст]: історичні повісті /Сергій Плачинда, Юрій Колісніченко.

Ще один епізод стався, коли Сергій Плачинда на даху потяга їхав до Києва вступати в університет. Невідомо навіщо, але в дорогу він узяв розряджений пістолет — після війни зброя була всюди. І тут до нього, погрожуючи ножем, підійшли незнайомці і наказали знімати новенький піджак — єдиний скарб хлопця. «Я машинально витягнув пістолет і тицьнув у живіт найпершому. «Браток, ти наш?» — підняли руки бандити. І залишили мене. А якби не пістолет, то могли і піджак зняти, і мене скинути», — розповідав письменник своєму молодшому колезі Олександру Хоменку.

- К. : Грайлик, 1993. - 276,[4] с.

Плачинда, Сергій Петрович Словник давньоукраїнської міфології / Сергій Плачинда. - К.: Укр. письменник, 1993. - 63 с.

Плачинда, Сергій Петрович. Міфи і легенди давньої України /Сергій Плачинда,.

Також Сергій Плачинда є автором «Словника давньоукраїнської міфології» (1993), книжок «Міфи і легенди Давньої України» (2006), «Лебедія. Як і коли виникла Україна» (2005), «Як українські міфи по світу розійшлися» (2009), згідно з якими історія українського народу починається від часів Мізинської стоянки (20-15 тисяч років до н. е.)), пращурами українців є трипільці та які містять інші маргінальні, з точки зору історичної науки, ідеї.

- К.: "Спалах” ЛТД, 1997. - 175,[1] с.

Плачинда, Сергій Петрович Козаки в Дюнкерку: Історичні фрески / Сергій Плачинда,; Ред. Ліна Туник, Худ. Ірина Діденко,. - К.: Діокор, 2003. - 137,[1] с.: іл.

Плачинда, Сергій Лебедія (Як і коли виникла Україна) []: Есе / Сергій Плачинда,.

Сергій Плачинда взагалі був унікальним у своєму ставленні до слави. Він стояв біля витоків багатьох справ — саме він у перебудовний період першим підняв голос на захист української мови, ініціював створення Комітету порятунку Дніпра, який став першим зразком структурованого екологічного руху, тісно співпрацював зі Славою Стецько в КУНі, очолював Українську селянську демократичну партію, запропонувавши свою програму порятунку села шляхом його індустріалізації (розповідають, що один польський професор, зацікавившись цією програмою, подав її на якийсь європейський конкурс і навіть виграв на це грант). Але при цьому Плачинда ніколи не згадував своїх заслуг. «Ото добре, що воно зроблено, а хто його зробив — хіба це так важливо», — такою була його життєва позиція.

- 2-ге вид., доповнене. - К.: Київська правда, 2005. - 159,[1] с.: кол.іл.

Статті

Плачинда, С. Шлях до руїни [Текст]: Знаки історії /С. Плачинда// Літературна Україна. - 2004. - 22 липня. - С. 1,3; Літературна Україна. - 2004. - 29 липня. - С. 3; Літературна Україна. - 2004. - 12 серпня. - С. 3; Літературна Україна. - 2004. - 26 серпня. - С. 3; Літературна Україна. - 2004. - 28 жовтня. - С. 3

Плачинда, С. Середня Наддніпрянщина - прабатьківщина індоєвропейців [Текст]: З глибин історії /С. Плачинда // Літературна Україна.

Мало кому відомий і інший епізод з біографії Сергія Плачинди: саме він на шпальтах «Літературної України» вперше порушив тему катувань у міліції — тоді в Запоріжжі «правопохоронці» закатували робітника «Запоріжсталі». Був величезний скандал, Плачинду по­грожували вбити, але наслідком цього стала урядова постанова про те, що офіцерами міліції можуть бути лише люди з вищою освітою.

- 2004. - 18 листопада. - С. 7

Плачинда, С. Село. Земля. Нація [Текст]: Публіцистика /С. Плачинда// Визвольний шлях. - 1997. - №8.- серпень. - С. 905-912

Плачинда,С. Мої опоненти люблять перекручувати [Текст]: Репліка /С. Плачинда // Літературна Україна.

Не дочекався і Сергій Плачинда тоді публікації. Голова журі конкурсу Віктор Ярош по-батьківськи порадив молодому письменнику викинути рукопис у клозет, щоб не лишилося й сліду, бо Сергій загримить на Соловки, а Яроша можуть посадити «за нєдонєсєніє». «Потім він додав: «А біль мовчки носи в собі. Може, надійдуть такі часи, коли можна буде вихлюпнути свій біль назовні», — писав Плачинда у своїх спогадах.

- 2004. - 2 грудня. - С. 4

Плачинда, С. І буде Перше Березоля [Текст] // Воля. - 2005. - №2. - С. 8

Чим, чим, чим так люба ти мені... [Текст] / С. Плачинда // Літературна Україна. - 2005. - 26 травня. - С. 3

На Дівич-горі [Текст]: Репортаж з місця археологічних розкопок / С. Плачинда // Степ. - 1996. - № 2-3. - С. 91-95

Що дали світові давні українці? [Текст] / С. Плачинда // Воля і батьківщина. - 2010. - № 1-2. - С. 264-267

Історія починається в Мізині /С. Плачинда// Воля і батьківщина. - 2008. - № 3-4. - С. 193-199

Що дали світові давні українці? / С. Плачинда // Літературна Україна.

Сергій Петрович Плачинда народився 18 червня 1928р. на Кіровоградщині (хутір Шевченко) в родині селянина.

- 2009. - 16 квітня. - С. 3

Любов і ненависть: То що ж таке сучасний український націоналізм / С. Плачинда // Воля і батьківщина. - 2008. - № 1-2. - С. 129-134

Творімо монолітну націю: Грузинські уроки для України /С. Плачинда // Літературна Україна.

Плачинда Сергій Петрович (нар. 18.06.1928, хутір Шевченко Кіровоградської обл.) - ініціатор створення (1989 р.), співзасновник й один із чотирьох перших співголів Української селянської демократичної партії (створ. 1990 р.).

- 2008. - 4 вересня. - С. 1


Література про життя і діяльність

Степовий витязь [Текст]: До 70-річчя письменника Сергія Плачинди / О.Губко // Учитель. - 1998. - № 6. - С. 43-51.

Фрески від Сергія Плачинди [Текст] / Наталка Білоцерківець // Українська культура.

Власне, якраз на журналістських теренах він чи не найбільше й прислу­жився нашій історії та культурі. Коли в 60-ті­ роки, підхопивши ідею Хрущова перетворити колишні панські маєтки на клуби, контори тощо, українські партфункціонери захотіли позбавити садибу Карпенка-Карого, хутір Надія, статусу заповідника, він виступив у «Літературній Україні» з критичним матеріалом «Замах на «Надію». За таке зухвальство молодого репортера ледь не звільнили з «вовчим білетом», але у справу втрутилися Максим Рильський та Іван Козловський, організувавши збір підписів під листом за збереження історичного місця. Так само лише виступ у газеті Сергія Плачинди порятував знищений за один день дім-музей Марії Заньковецької: матеріал потрапив на очі Щербицькому, і той дав розпорядження відбудувати дім на тому ж місці у своєму первісному вигляді. Плачинді ж єдиному Юлія Солнцева довірила рукописи Олександра Довженка — так уперше побачили світ знамениті «Щоденники» геніального режисера. Тісно контактував Сергій Плачинда і з Іваном Гончарем, підтримуючи його у важкі хвилини, коли тиск КДБ не давав вільно дихнути, — Іван Макарович навіть хотів переписати на Плачинду свій музей, але письменник на той час був під не менш пильним наглядом ЦК.

- 2003. - № 6. - С. 10-11.

Людина без меж і берегів: Сергію Плачинді - 80 років / Н. Регідайло // Вісник книжкової палати. - 2008. - № 7. - С. 42-44

Письменники зі скіфського родоводу [Текст] / Ольга Страшенко // Вежа.

Сергій Петрович Плачинда (літературний псевдонім Сергій Кожухар) - український прозаїк, публіцист, критик, член Спілки письменників України (1960). Народився 18 червня 1928 року на хуторі Шевченкове (Кіровоградщина) у родині селянина. Навчаючись у середній школі, працював токарем у механічних майстернях радгоспу, був співробітником Кіровоградської районної газети.

- 2012. - № 30. - С. 166-173

Як вони пишуть. 25 літературних секретів [] / Сергій Козак. - К.: Літературна Україна, 2013. - 241,[2] с.: портр.

Долинська галактика. (З історії розвитку літератури та мистецтва в Долинському районі на Кіровоградщині в кінці ХХ на початку ХХІ ст): статті, вірші, фотографії / Антоніна Корінь, Тетяна Корінь. - Кіровоград: Видавець Лисенко В. Ф., 2012. - 306,[2] с.: фото, портр. - (Сер "Твори лауреатів краєзнавчої премії ім. І. Проценка").

Феномен Сергія Плачинди розгадуватиме ще не одне покоління [Текст] // Віче.

Працював у редакції «Літературної України», у видавництві «Молодь». В останні роки життя працював старшим науковим співробітником Національного науково-дослідного інституту українознавства та всесвітньої історії. Досліджував праісторію та найдавнішу міфологію України.

- 2013. - № 11. - С. 18: фото


  Для підготовки матеріалу були використані наступні веб-сторінки:
 • 1. wiki.library.kr.ua/index.php/Плачинда_Сергій_Петрович
 • 9.1%
 • 2. m.livelib.ru/author/341020-sergij-plachinda
 • 0.8%
 • 3. www.hai-nyzhnyk.in.ua/doc/2012doc..p11.php
 • 1.8%
 • 4. www.ukrlib.com.ua/bio/author.php?id=92
 • 1.9%
 • 5. www.umoloda.kiev.ua/number/2333/169/82989/
 • 5.5%
 • 6. www.biblioteka.volyn.ua/konkursy/2512/
 • 7.1%
© 2019